Фән һәм мәгариф министрлыгы: мәктәпләрдә рус телен тирәнтен өйрәнү тормышка ашырыла

2017 елның 6 июне, сишәмбе

Татарстан мәктәпләрендә балалар һәм рус теле әдәбяитын тирәтен өйрәнсен өчен бербөтен чаралар комплексы тормышка ашырыла, - дип белдерде Татарстан Республикасы мәгариф һәм Фән министры урынбасары Илдар Мөхәмәтов.

"Уку планы кысаларында балалар һәм рус теле әдәбиятын атнага 5-6 сәгать укыйлар. Фәннәрне тирәнтен өйрәнү уку-укыту буенча планына тагын 2-3 сәгать өстәлә", - дип җиткерде ул.

Һәр мәктәп үзенең белем бирү һәм укучыларның програмаасын ата-аналарның теләкләрен исәптә тотып формалаштыра. Әдәбиятын тирәнтен өйрәнү һәм Рус теле буенча уку-укыту планын кертүче мәктәпләр бар.

Безнең республикада мондый планнарны кулланучы 200 мәктәп бар. 21 мәктәптә тулысынча бу план кертелгән. Без кулланма сәнгатьне, рус фольклорын өйрәнү мөмкинлеге бирәбез. 10-11 классларда, филологик юнәлеш ашырыла тормышка. Ул, махсус курсларда һәм дөнья факультатив дәресләрдә мәдәниятын һәм риториканы өйрәнүгә ярдәм итә. Сөйләм телен үстерү буенча да махсус курслар бар". - дип өстәде Илдар Мөхәмәтов.