"Акчарлак"та ял итүчеләр сугыш чоры балалары белән очраштылар

2016 елның 25 июле, дүшәмбе

“Акчарлак” лагерында Бөек Ватан сугышы чоры балалары – хезмәт ветераннары белән очрашу узды. Әлеге очрашуга район ветераннар советы рәисе Роберт Закиров җитәкчелегендә район газетасының элеккеге редакторы Ядкарь Айнуллов, шагыйрь, Рафаэль тарихчы Субаев, ветеран-укытучы Азат Сәгъдиев килгән иде.

Әйтергә кирәк, өлкәннәр өчен бүгенге “Акчарлак” лагерын күрү гаҗәп тә, куанычлы да булды, соклану һәм горурлану хисе уятты. Өлкән әйдаман Илгизә Хафизова кунакларны каршы алып, төзекләндерелгән лагерь биналары белән таныштырып йөрде.

Район ветераннар рәисе Роберт Закиров советы, моннан 75 ел элек илебезгә кара афәт буларак килгән сугыш еллары хакында сөйләде.

Ядкарь Айнуллов:

–Шахтада Әти эшләде. Немецлар тирә-як торак пунктларны бомбага тота башлагач, без Иске Чокалы авылына кайттык. Бу елның август 1941 ае иде, алда көз, аннан кыш айлары көтә. Киттеләр Тарханга окоп казырга Әтине алып. Ашарга бәрәңге, мичкә ягарга юк утын. Абый авыл кешеләренең киез итекләрен ремонтлап бирә иде. Аның өчен безгә бәрәңге, аз-маз ашамлык килде. Бәрәңге бакчасын алган әйләндереп читәнне, аннан-моннан табыштырган утынга ягулыкны ягып, салкын кышны чыга алдык.

1942 елның беренче сентябрендә мин укырга бардым. Бүгенге шартлар турында уйларга да юк иде ул чакта. Салкын мәктәптә, язу каралары туңып китә иде. 1949 елда мәктәптән соң җидеелык, Иске Чүпрәле урта мәктәбенә укырга килдем. Хәрби хезмәт, район газетасы редакциясендә эшләү еллары-һәммәсе бер мизгелдә үтте сыман. Елдан бирле 1997 лаеклы мин ялда.

Яшьтән үк үзеңне хезмәткә, олы тормышка әзерләргә кирәк. Шул чакта гына бәхетле булачаксың.

Субаев Рафаэль:

–Авыр еллар иде, олылар белән бергә бер адымда эшләргә туры килде. Яңа тормыш төзүдә өлешебезне үзебезнең кертергә тырыштык, иттек хезмәт.

Өлкән хезмәт ветераны 1974 елда бүгенге лагерьны булдыру тарихына тукталды, аның төзелү тарихын бәян итте.

Өлкән мөгаллим Азат Сәгъдиев та балаларга кызыклы мәгълүматлар җиткерде. Шахмат уенына шәхес буларак мөккиббән, әлеге юнәлештә алып барылучы эшләр белән таныштырды.

Балачагы сугыш елларына туры килгән әлеге буын күргәннәрне очрашуда бер, бер язмада сөйләп бетерерлек гына түгел. 75 ел элек башланган әлеге тарих битләрендә халкыбызның югалтулары, батырлыгы да бар, аны онытырга хакыбыз юк. Балалар белән очрашу чарасы да шуларны күздә тотты.