Тукай безнең йөрәкләрдә: Татарстан Республикасының Чүпрәле районында бөек шагыйрьнең туган көнен билгеләп үттеләр

2024 елның 27 апреле, шимбә

Чараны “Авылара китапханә” оештырды.

2024 елның 26 апрелендә Татарстан Республикасы Чүпрәле районында бөек татар шагыйре Габдулла Тукайга багышланган әдәби кичә узды.

«Авылара китапханә» оештырган бу чара «Тукай безнең йөрәкләрдә» дигән исем алды, һәм шигърият, музыка, татар мәдәниятен сөючеләрне берләштерде.

Кичә Башкарма комитет җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Айрат Җәләловның сәламләү сүзе белән башланып китте. Ул милли әдәби мәдәниятне саклап калу һәм алга җибәрү мөһимлеген билгеләп үтте.

Аннары кунаклар Тукайның җирле шагыйрьләр һәм укучылар башкарган искиткеч шигырьләреннән ләззәт ала алдылар.

Тукай әсәрләре мотивлары буенча эшләнгән кул эшләре, рәсемнәр һәм диоралар күргәзмәсе аеруча игътибарлы булды.

Укучылар һәм яшь талантлар бөек шагыйрь иҗаты белән илһамланган эшләрен күрсәттеләр. Бу тамашачыларга аның шигырьләре дөньясына чумарга һәм аны якынрак белергә мөмкинлек бирде.

Чара зур уңыш белән узды һәм барлык катнашучыларда якты тәэсирләр калдырды. Ул Тукай көнен билгеләп үтү һәм аның иҗатының барлык буыннар өчен дә тере һәм актуаль булып калуын күрсәтү ысулы булды.

Чара зур уңыш белән узды һәм барлык катнашучыларда да якты тәэсирләр калдырды. Бу Тукай көнен билгеләп үтү һәм аның иҗаты барлык буын кешеләре өчен тере һәм актуаль булып калуын күрсәтү ысулы булды.

Бөек шагыйрь татар халкының йөрәгендә калачак һәм яңа иҗади казанышларга илһам бирәчәк.